baza wiedzy

Nie działa aktywny tempomat i/lub system awaryjnego hamowania. Mrugająca kontrolka Cruise Control

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi usterkami gdyż może okazać się że odnajdziesz tam informacje dotyczące również tego błędu.

W celu uruchomienia tempomatu kierowca zobowiązany jest m.in. do użycia dedykowanego przycisku/pokrętła. Aktywny Cruise Control sygnalizowany jest na desce wskaźników w postaci specjalnej ikony.

W przypadku usterki systemu, ikona tempomatu może być nieaktywna, zmienić kolor na czerwony lub pojawić się dodatkowa informacja.

Czasami może zdarzyć się że kontrolka Cruise Control stale mruga (zapala się i gaśnie) a funkcja nie działa.

Mrugająca kontrolka tempomatu może być spowodowana utratą kalibracji radaru. Niektóre rodzaje radarów wymagają kalibracji dynamicznej (w trakcie jazdy). Procedura wymaga jazdy w określonych warunkach (np. powyżej 60km/h na prostej i dobrze oznaczonej jezdni, w odległości pomiędzy 50-100metrów od poprzedzającego pojazdu) i może zająć nawet kilkanaście minut. Kalibracja w trakcie jazdy często wymaga użycia profesjonalnego narzędzia diagnostycznego, które uruchomi i zakończy procedurę. Czasami jednak radar może skalibrować się automatycznie jeżeli kierowca w trakcie jazdy spełni wspomniane wymagania.

Kalibracja dynamiczna aktywnego tempomatu może być problematyczna ponieważ czasami ciężko jest odnaleźć warunki drogowe umożliwiające wykonanie funkcji. Niektóre systemy mogą rozpoznać błąd i poinformować o tym kierowcę np. „błąd kalibracji – jazda po zbyt krętej drodze”.

Dlatego nie posiadając odpowiedniego doświadczenia, kalibracja dynamiczna może nie tylko zająć znacznie więcej czasu, ale być niebezpieczna dla innych kierowców.

Podsumowując, mruganie kontrolki ACC najprawdopodobniej oznacza utratę kalibracji systemu.

W celu rozwiązania tego problemu sugerujemy udać się do pobliskiego ASO lub warsztatu specjalistycznego.

Problem nie został rozwiązany? Skontaktuj się ze specjalistą

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy. Polityka Prywatności ZAMKNIJ