systemy bezpieczeństwa

Wspomaganie parkowania - Naprawa i kalibracja czujników

Parkowanie automatyczne to coraz popularniejsza funkcja ADAS znacznie poprawiająca komfort kierowców. System bazuje głównie na dwóch metodach pomiarowych:

 • Czujnikach ultradźwiękowych (parkowania) rozlokowanych dookoła pojazdu, pełniących funkcję pomiarową.
 • Kamerach szerokokątnych pełniących funkcję informacyjną (wyświetlanie obrazu kierowcy).

Dokładny opis działania czujników został przedstawiony w dziale „informacje podstawowe”.

Wśród znanych nam obecnie rodzajów asystenta parkowania możemy wyróżnić następujące funkcje:

 • Podstawowy pomiar odległości za pomocą czujników umieszczonych w tylnym oraz przednim zderzaku.
 • Kamerę cofania na której dodatkowo mogą być wyświetlane linie wyznaczające tor jazdy oraz odległości od przeszkody.
 • Wizualizacje graficzną pojazdu ilustrującą odległości o przeszkód oraz tor jazdy na podstawie aktualnego położenia kierownicy.
 • Widok panoramiczny (360stopni) umożliwiający kierowcy na obserwowanie pojazdu z każdej strony. Funkcja działa zazwyczaj w oparciu o 4 kamerki zamontowane w lusterkach oraz w przednim i tylnym zderzaku.
 • Asystent parkowania umożliwiający na automatyczne zaparkowanie w wykrytym przez system miejscu. Oprogramowanie może wymagać od kierowcy sterowania skrzynią biegów oraz pedałem gazu i hamulca. Asystent automatycznie wykonuje ruchy kierownicą oraz wyświetla komunikaty dla kierowcy, np. teraz zmień bieg z R na D.
 • Całkowicie lub prawie całkowicie automatyczne parkowanie w wykrytym miejscu.

W zależności od rozwiązania możliwe jest wspomaganie parkowania zarówno równoległego jak i prostopadłego. Moduły pomiarowe współpracując ze sobą umożliwiają producentom na rozbudowę funkcji i dodatkowe możliwości jak np.:

 • Asystenta cofania z przyczepą. Funkcja działa na zasadzie kamery cofania, która śledzi kąt haka holowniczego i symuluje tor jazdy.
 • Asystenta cofania. Funkcja ta zapamiętuje ruchy kierownicy i w przypadku problemu z wyjazdem, oprogramowanie na zasadzie wykonania tych samych manewrów umożliwiających wjazd na dane miejsce jednak w odwrotnej kolejności umożliwia wyjazd z tego miejsca
 • Asystent wyjazdu z miejsca parkingowego monitorujący ruch poprzeczny.
 • Asystent wyjazdu z ciasnego miejsca np. garażu, czy parkingu supermarketu. Kierowca tutaj może wykonać manewr za pomocą kluczyka/ pilota lub np. aplikacji na telefon.
naprawa-systemu-wspomagającego-parkowanie-Park-Assist

Kalibracja systemu wspomagającego parkowania zazwyczaj nie jest wymagana. Regulacja pozwala na dopasowanie wyświetlanych informacji do faktycznych odległości co może zmniejszyć ryzyko np. zaparkowania zbyt blisko innego pojazdu lub najechania na krawężnik. Czasami w przepadku wymiany komponentu jak lusterko boczne gdzie umieszczona jest kamera, system może wyświetlić błąd i wtedy konieczna jest kalibracja.

W przypadku parkowania automatycznego, poprawa działania funkcji możliwa jest czasami przez aktualizację oprogramowania. Należy wiedzieć, że w nowoczesnych pojazdach coraz więcej systemów może być aktualizowanych co daje producentom możliwość poprawy funkcjonalności i usunięcia ewentualnych błędów.

Zapraszamy do zapoznania się z innymi systemami ADAS. Jeżeli uważasz, że pominęliśmy istotne informację na temat tego systemu lub posiadasz wiedzę którą chciałbyś się z nami podzielić, zapraszamy do kontaktu z nami.

Naprawa czujników parkowania

ADAS to niezwykle przydatne systemy z zakresu wspomagania parkowania. Ich głównym elementem są czujniki lub kamery informujące kierowcę o położeniu auta. Dzięki nim można uniknąć niepotrzebnych uszkodzeń karoserii, otarć oraz drobnych kolizji, o które nietrudno – zwłaszcza na ciasnych parkingach. W naszej firmie zajmujemy się naprawą lub kalibracją czujników, które z jakiegoś powodu uległy awarii. Działamy szybko i rzetelnie, oferując korzystne ceny.

Jak wyregulować czujniki parkowania?

Nowoczesne czujniki parkowania z reguły nie wymagają kalibracji. Regulacja może jednak pomóc w kilku sytuacjach – zwłaszcza wówczas, kiedy faktyczne odległości nie do końca pokrywają się z tym, co sugerują nam wskaźniki na ekranie. Także wtedy, kiedy wymianie ulega element auta, na którym są umieszczone czujniki parkowania, wspomaganie parkowania może wymagać lekkiej korekty. Takie działanie pozwala na uniknięcie zatrzymania się zbyt blisko krawężnika, ściany czy innego auta.

ParktronicAudi i innych samochodach nie ma dla nas tajemnic

Niezależnie od tego, jakim autem jeździsz – zajmiemy się systemem parktronic w Twoim samochodzie. Mamy bogate doświadczenie – zarówno w kalibracji czujników parkowaniaAudi, jak i Volkswagenie. Oferowane przez nas systemy ADAS, a także usługi z nimi związane to gwarancja łatwego, bezpiecznego parkowania pojazdu w każdym miejscu. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z całą ofertą.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy. Polityka Prywatności ZAMKNIJ