System monitorowania martwego pola to kolejna bardzo przydatna funkcja ADAS wpływająca na znaczne zmniejszenie ryzyka wystąpienia kolizji spowodowanej nieprawidłową zmianą pasa ruchu.
Monitorowanie martwego pola działa zazwyczaj na zasadzie dwóch radarów umieszczonych po bokach tylnego zderzaka. Są to podobne moduły do tych stosowanych w aktywnym tempomacie i wspomaganiu hamowania, jednak zazwyczaj o krótszym zakresie pomiarowym a większym kącie.
Przykładowo zakres pomiarowy radaru tempomatu ACC długiego zasięgu może wynosić 250 metrów przy kącie ±15°. Radar do martwego pola może wykrywać przeszkody w odległości do 70 metrów, jednak zakres pomiarowy w początkowej fazie może wynosić nawet ±75°. Dlatego właśnie system może pomagać również w wykrywaniu pojazdów w ruchu poprzecznym w trakcie cofania.
W zależności od rozwiązania asystent zmiany pasa może wykrywać również szybko jadące samochody na przeciwnym pasie nawet w większej odległości. Przykładowo, jeżeli kierowca jadąc na autostradzie, chciałby zmienić pas na lewy, a system wykryje szybko poruszający się pojazd na tym pasie, może uniemożliwić on kierowcy wykonanie tego manewru.
Poprawne działanie asystenta martwego pola wymaga odpowiedniego umiejscowienia modułów pomiarowych. Odchylenie kalibracji w przypadku tego systemu wynosi zazwyczaj ±5°. Jest to jak widać więcej, niż w przypadku radarów w przednim zderzaku, gdzie kalibracja jest znacznie bardziej istotna. W przypadku pojazdów powypadkowych, szansa na przestawienie modułu w zakresie 5 stopni, jest jednak bardzo możliwa. Jeżeli sterownik wykryje błąd systemu, konieczne jest powtórzenie kalibracji.
Na przedstawionym przykładzie, gdzie doszło do stosunkowo drobnej kolizji tylnej (konieczna była wymiana zderzaka) przestawieniu uległ jeden z radarów. Dokładna kalibracja nie tylko usunie błąd, pozwoli również na precyzyjną ocenę sytuacji i poprawę bezpieczeństwa. Należy pamiętać, że systemy wspomagające kierowcę nigdy nie zdejmują odpowiedzialności z kierowcy, jednak poprawne działanie tych funkcji jest w interesie każdego właściciela pojazdu.
Prawidłowo wykonana naprawa pozwoliła na otrzymanie wartości znacznie mniejszych niż dopuszczalne 5 stopni, co oczywiście wpłynie na funkcjonowanie systemu.
Zapraszamy do zapoznania się z zasadą działania innych systemów ADAS oraz zakładką informacja podstawowe gdzie opisaliśmy zasadę działania modułów pomiarowych.
Zachowanie bezpieczeństwa na drodze powinno być priorytetem każdego kierowcy, zarówno uczestniczącego w ruchu drogowym, jak i się do niego włączającego. Różne manewry wymagają jednak pewnych zdolności percepcyjnych, pozwalających na oszacowanie odległości od innych pojazdów, przeszkód czy też prędkości mijanych aut. Dla ułatwienia zmiany pasa ruchu lub wyjazdu tyłem z miejsca parkingowego polecamy nowoczesne rozwiązania od ADAS — czujniki, a także niezawodny asystent martwego pola. Pozwolą Ci one na swobodne i bezpieczne poruszanie się po drodze, wspomagając we wspomnianych manewrach nawet w najtrudniejszych warunkach. Oczywiście, choć są one pomocne oraz niebywale ułatwiają prowadzenie auta, nie zastąpią umiejętności czy wiedzy kierowcy, który odpowiada za bezpieczeństwo — swoje i pasażerów.
Jesteś miłośnikiem innowacji w zakresie wyposażenia samochodów? Cenisz sobie najnowsze zdobycze technologiczne, które mogą optymalizować jazdę autem? Wierzymy, że oferowane przez nas czujniki lub asystent martwego pola będą w sam raz dla Ciebie! Są to w pełni nowoczesne rozwiązania umożliwiające jeszcze bardziej komfortową jazdę autem w rozmaitych warunkach. Pozwalają one wykrywać przeszkody w martwym polu, minimalizując dzięki temu znacznie ryzyko kolizji bądź wypadków. Zaufaj doświadczonym specjalistom, powierz nam montaż innowacyjnych czujników lub asystenta martwego pola w Twoim pojeździe. Zapraszamy!