System asystenta pasa ruchu ma za zadanie pomóc w utrzymaniu odpowiedniego toru jazdy oraz zapobiec niezamierzonej zmianie pasa wpływając na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Funkcja realizowana jest za pomocą kamery zamontowanej na przedniej szybie. Kamera może odpowiadać również za inne systemy ADAS, a różne moduły pomiarowe mogą wspomagać się w realizacji danej funkcji.
Ogólnie rozróżniamy 2 rodzaje utrzymania pasa ruchu:
W zależności od wersji systemu, kamera może rozpoznawać nie tylko linie jezdni, ale również kolory, obiekty takie jak drogę, linie i pasy oddzielające jezdnię, pobocze, inne pojazdy, światła, światła stopu innych pojazdów, znaki drogowe, pieszych, rowerzystów, zwierzęta i inne. Kamery stereo z dwoma obiektywami są również w stanie określić odległość do obiektów.
Wśród głównych cech systemu utrzymania pasa możemy wyróżnić:
Prawidłowe działanie asystenta pasa ruchu wymaga bardzo precyzyjnej kalibracji kamery osadzonej na przedniej szybie. Nastawy wykonywana są indywidualnie dla każdego pojazdu, który opuścił fabrykę. Lokalizacja kamery wewnątrz kabiny skutecznie chroni ją od wpływu warunków atmosferycznych i uszkodzeń. Problem pojawia się w momencie uszkodzenia i konieczności wymiany szyby czołowej. Należy mieć bowiem świadomość, że montaż kamery na nowej szybie w sposób identyczny z fabrycznym jest praktycznie niemożliwy.
Wymieniając szybę w pojeździe z asystentem pasa ruchu zawsze powinniśmy przeprowadzić kalibrację systemu. Kalibracja jest konieczna ponieważ nowa szyba może znacznie różnić się od oryginału, m.in.:
Warto w tym momencie wiedzieć, że różnica zaledwie 0,5° w stosunku do nastaw fabrycznych może powodować zmianę funkcjonowania funkcji asystenta.
Nieprawidłowe działanie asystenta pasa ruchu spowodowane błędną kalibracją możemy zaobserwować jeżeli:
Jeżeli odchyłka kalibracji kamery jest zbyt duża, sterownik powinien samoczynnie wyłapać błąd. Dlatego czasami po wymianie szyby czołowej konieczne jest przejechanie nawet kilkuset kilometrów do czasu pojawienia się usterki (przykładowo błąd C1620 Wadliwe Ustawienie modułu).
Działanie systemów ADAS opartych na kamerach i radarach zależy również od prawidłowego ustawienia geometrii kół. Szczególnie ważne jest tutaj tzw. geometryczne odchylenie osi jazdy. Parametr ten dotyczy tylnej osi pojazdu i jest wyznaczany przez zbieżności połówkowe. Dlatego jeżeli wykonywana była regulacja zbieżności osi tylnej na podstawie zmiany tego parametru powinniśmy ocenić konieczność wykonania kalibracji. Musimy być świadomi, że to tylna oś kieruje pojazdem i reguluje ustawienie nadwozia w osi jazdy. Odchylenie rzędu 1° powoduje przekłamanie obrazu kamery o 1,7metra na każde 100metrów zasięgu.
Poszukujesz rozwiązań, które w realny sposób zwiększają bezpieczeństwo na drodze? Doskonale radzisz sobie z krętymi drogami i trudnymi trasami, ale prosta jazda po wyznaczonym pasie ruchu sprawia Ci trudność? A może chcesz, by automatyczne systemy pomogły Ci skupić się na obserwowaniu jezdni, by zwiększyć Twoją pewność siebie za kierownicą? Skorzystaj z innowacyjnego asystenta pasa ruchu. Przekonaj się, dlaczego warto zdecydować się na kalibrację LGS!
Asystent pasa ruchu to system oparty na wykorzystaniu kamery, którą montuje się na przedniej szybie. Oznacza to, że w każdym przypadku wymiany szyby czy innych czynności zmieniających jej położenie należy poddać kamerę kalibracji. Jedynie perfekcyjnie skonfigurowany system jest w stanie spełniać swoje funkcje, a tym samym zapewniać bezpieczeństwo nie tylko Tobie, ale też innym uczestnikom ruchu drogowego. Pamiętaj, by dbać o prawidłowy stan asystenta pasa ruchu.
Na drodze dzieje się mnóstwo rzeczy, które jako kierowca musisz obserwować. Zauważenie każdego czynnika może być ogromnym wyzwaniem, dlatego niezwykle pomocne są systemy wykorzystujące kamery. Urządzenie to rozpoznaje między innymi linie na jezdni (oddzielające pasy ruchu czy wydzielające pobocze), światła, inne pojazdy, znaki pionowe, a nawet pieszych lub zwierzęta. To rewolucyjne ułatwienie dla każdego kierowcy, który obawia się, że coś umknie jego uwadze. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami dotyczącymi naszego asystenta zmiany pasa ruchu!